Ekonomi

Brent Petrol 80 Doların Altına Düştü

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 79,95 dolardan işlem görüyor.

Dün 81,96 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 79,54 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 09.45’e göre yüzde 0,52 artışla 79,95 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 75,69 dolardan satıldı.

İsrail-Filistin çatışmasının neden olduğu tedarik kaygıları fiyatlar üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Brent petrolün varil fiyatı, küresel ekonomideki kaygıların yol açtığı olumsuz talep görünümü nedeniyle dün 21 Temmuz’dan bu yana ilk kez 80 doların altına geriledi.

Dün bir açıklama yapan ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin artmasının Avrupa ve Çin’de zaten zayıf olan büyümeyi daha da kötüleştirebileceğini ve etkilerinin ABD ekonomisinin gidişatını değiştirebileceğini belirtti.

Çin’de bugün açıklanan verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi ekim ayında aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 2,7 oranında düşerken, deflasyon kaygıları yeniden öne çıktı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de petrol talebinin azaldığını gösteren veriler de fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkedeki ham petrol stoklarının 11 milyon 900 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 300 bin varil azalacağı yönündeydi.

Brent petrolde teknik olarak 80,07 ile 80,76 dolar aralığının direnç, 79,38 ile 78,69 dolar aralığının ise destek alanı olarak izlenebileceği belirtiliyor.

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu